۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۱, شنبه

تا باور باخت آسان باشد

این روزها، روزهای نزدیک به انتخابات، به درستی، «قانون» و «تسلیم به قانون» به «کلمه داغ» بازار سیاست تبدیل شده. حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی هم دیروز (بیستم اردیبهشت) در نماز جمعه تهران گفته که «قانون، شورای نگهبان را فصل‌الخطاب می‌داند.»
.
شیخ و دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله جنتی، اما بی‌طرف نبوده، داور بی‌نظری نبوده. حتی سعی نکرده ژست بی‌طرفی بگیرد؛ چهار سال پیش را به یاد بیاورید. نزدیکی‌های انتخابات چهار سال قبل، اوایل فروردین 88، او در جایگاه رئیس فصل‌الخطاب انتخابات در جمع داوران جز انتخابات، در نشست ناظران شوراي نگهبان استان بوشهر، به صراحت از دولتی که رئیس‌اش می‌خواست دوباره کاندیدا شود حمایت کرده و بر رقبا تاخته و گفته بود: «در سه سال اخير رسيدگي فوق‌العاده‌اي به مردم به خصوص محرومان شده ... اين رسيدگي نتيجه تلاش يك دولت پرتلاش و پركار است ... مبارزه با فساد و اجراي عدالت در حد امكانات از ويژگي‌هاي دولت نهم است ... اين تلاشها موجب شد نظام اسلامي ايران به اهداف خود نزديكتر شود ... دشمنان ايران اسلامي در فكر براندازي نرم و به دنبال اين هستند كه رييس جمهوري برسركار آيد كه به خودشان و مقاصدشان نزديكتر باشد.»
.
ایرنا این خبر را از بوشهر مخابره کرده بود. امروز هر چه گشتم دوباره لینک خبر را پیدا نکردم. نوروز(+) و فرارو(+) این خبر را برداشته‌اند. بخش‌هایی از خبر اما در وبسایت‌های «فیلتر» شده بالاترین(+) و بی.بی.سی(+) هنوز هست.
.
آیت‌الله جنتی قبل‌تر هم با صراحتی تمام‌تر به سود احمدی‌نژاد و به زیان رقیب سال 84 او موضع گرفته بود. او در دومین سالگرد پیروزی احمدی‌نژاد، در خطبه‌های نماز جمعه، گفته بود: «خیلی‌ها فکر می‌کردند انقلاب مرده، اما خدا نخواست در روی آن پاشنه غلط بچرخد، برخلاف انتظار همه دیدند که همین مردم که برخی خیال می‌کردند از انقلاب بریده‌اند، یک نفر از خودشان را پیدا کردند.»(+)
.
واقعا این چه جور فصل‌الخطابی است که حتی رضایت به ژست بی‌طرفی هم نداد و حالا هم لابد گمان می‌کنند که همه چیز از یاد همه کس رفته؛ بی‌آنکه مجازات شوند، بی‌آنکه حتی پوزشی بخواهند و بر اصلاح خود سوگند بخورند! یعنی شأن قضاوت در انتخابات، در مردم‌سالاری دینی، دون ِ قضاوت داربی‌های فوتبال است؟
.
قانون – قانون کردن خوب است، به خصوص برای طولانی مدت که به معیار ثابت در قضاوت‌ها منجر بشود اما «مجری قانون» باید که در جای خودش باشد تا باور باخت برای بازنده، آسان باشد. 
.
.