۱۳۸۸ بهمن ۱۸, یکشنبه

دستور پخت دلمه


مقدمه: همون طوری که قول داده بودم، به منظور کاستن از ظرفیت براندازانه این وبلاگ که اگر بتّرکد روزی به اندازه یک سالن آمفی تئاتر معمولی هم بازدید کننده و فیدبرنرش هم حتی 250 تا مشترک نداره، ولی در طول کمتر از 130 روز گذشته چهار بار ف ی ل ت ر شده، زین پس می توانید مطالب مفید دیگری از جمله در عرصه آشپزی این جا بخوانید (رفیقی دارم که "آسوده منم که خر ندارم" را می گفت: "آسوده منم که خرم"؛ تفسیرش با خودتان!) ... قسمت اول را با آموزش پخت دلمه شروع می کنیم:
مواد لازم: گوشت چرخي دويست و پنجاه گرم / برنج يك و نيم ليوان / لپه يك استكان / سبزي معطر شامل جعفري، مرزه، تره، شبيد و كمي ريحان يك پيمانه / رب گوجه فرنگي يك قاشق / نمك، فلفل و ادويه به ميزان لازم / پياز داغ دو تا سه قاشق
طرز تهيه مواد گوشتي: گوشت را با پياز تفت مي دهيم. نمك، فلفل و ادويه زده، با يك و نيم ليوان آب مي گذاريم تا گوشت بپزد. بعد لپه را كه قبلا پخته ايم به گوشت اضافه مي كنيم. سبزي را هم اضافه كرده در صورت دلخواه كمي فلفل دلمه اي به مواد گوشتي اضافه مي كنيم. در آخر برنج و چاشني را اضافه كرده، رب گوجه فرنگي را با كمي آب حل نموده روي مواد گوشتي مي ريزيم، كمي به هم مي زنيم تا مخلوط شود. مواد گوشتي را كنار گذاشته كمي زرشك به آن مي افزاييم.
مواد لازم دلمه: برگ تازه و نازك و بدون شكاف به اندازه لازم، موادگوشتي به اندازه چهار نفر، چاشني دلخواه از جمله شكر، آبليمو، رب انار و شكر، رب آلو
طرز تهيه دلمه برگ: برگها را شسته، در آب گرم چند دقيقه نگه مي داريم تا كمي نرم شود. بعد دو برگ را روي هم گذاشته، به طوري كه برگ يكسان پهن شود. مقداري از گوشت را وسط برگ گذاشته و مثل بقچه مي پيچيم.
نکته ها: دلمه کلم، دلمه بادمجان، دلمه پیاز و دلمه فلفل دلمه ای دستورهای دیگری دارند. به جاي گوشت چرخي مي توان از گوشت كنجه (گوشت گوسفند تكه تكه كوچك) استفاده كرد. برنج بايستي خام باشد. برنج از قبل خيس كرده، دلمه را له مي كند. فلفل دلمه اي و بادمجان ابتدا سرخ شود سپس مواد را داخلش ريخته و بپزيد، در غير اين صورت تلخ مي شود. مواد گوشتي را در بادمجان، فلفل، برگ، پياز و كلم نصف بريزيد وگرنه دلمه هاي زيرين نمي پزد. مواد داخل بادمجان و گوجه فرنگي را كه خالي مي كنيد، در ته قابلمه به عنوان ته ديگ استفاده كنيد. چاشني دلمه شامل زرشك، آبليمو و آبغوره مي باشد. ته قابلمه ابتدا چند برگ كلم گذاشته بعد مواد داخل بادمجان و گوجه فرنگي سپس دلمه هاي درشت و در نهايت دلمه هاي گذاشته شود. دلمه گوجه فرنگي بايستي رو باشد تا نتركد. براي پخت دلمه، روي قابلمه به اندازه اي آب بريزيد كه كامل روي برگ مو (انگور) را نگيرد. زماني كه مي خواهيم دلمه را از روي گاز برداريم، رب را در روغن فراوان سرخ كرده ، فلفل و آبليمو زده و روي دلمه مي پاشيم.
نکته مهم آخر: هر نوع تشابه اسامی و دستورهای متن بالا با هر موردی که موجب ف ی ل ت ر ینگ می شود، یا خواهد شد، کاملا تکذیب و محکوم می شود و خواهد شد.