۱۳۸۹ دی ۲۲, چهارشنبه

چهار پاره – 10


نکنید این کار را رفقا! با سقوط هواپیما شوخی نکنید ... تصور کنید خانواده داغدار یکی از کشته شدگان سقوط هواپیما این اسمس را بگیرد: "شهادت را با ما تجریه کنید / هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران". حرف های نامربوط وزیر راه را بتوانند قورت بدهند، هنر کرده اند. این طوری قبح مرگ آفرینی مسافرت هوایی در ایران هم رنگ می بازد ... می دانید ما ایرانی ها یک درصد جمعیت دنیاییم ولی سی درصد تلفات سوانح هوایی؟ ... شوخی نکنید با "داغ"؛ از این به بعد لااقل لطفا
*
آخرین مصاحبه میرحسین را از دست ندهید(+). درخشان ترین جمله آن، به نظر من، اینجاست: "سبز بودن ما به این معنا نیست که می خواهیم همه را به رنگ خود در آوریم و یک رنگ کنیم، آن طور که انحصارطلبان و اقتدارگرایان برای همه رنگ و رای خویش را تجویز می کنند. سبز بودن زیستن در کنار یکدیگر با درک تفاوت ها و اختلاف آراء و نظرات و سلایق یکدیگر است. اگر اقتدارگرایان و رسانه های شان می کوشند ترک های ایجاد شده در خانواده ها و جامعه را پررنگ کنند، ما باید بکوشیم با پذیرفتن این اختلاف ها نسخه ای برای زیستن مسالمت آمیز در کنار یکدیگر ارائه کنیم.  آگاهی بخشی در عین مسالمت،  موثرترین سلاح علیه خشونت و پراکندن بذر های تفرقه و جهل است" ... طعنه فوق سنگین اش به جلال الدین فارسی ِ بددهن هم خوب بود! جلال الدین فارسی در این یک سال و نیم گذشته از ادبیات موهنی علیه جنبش سبز استفاده کرده. میر حسین به ماجرای قتل یک دوستدار طبیعت توسط جلال الدین فارسی در حدود بیست سال قبل اشاره می کند و می گوید: "... وقتی کسی که به خاطر یک کبک یک انسان محترم را به قتل رسانده ادعا کند شخص عالمی مثل آقای خاتمی قرآن را نمی فهمد ...". با دکتر مرندی، وزیر بهداشت کابینه خودش با ملاطفت توام با تعجب برخورد کرده و گفته: "برای چندمین بار یکی از وزرای زمان دفاع مقدس با استناد به یک نشریه غربی به صورت ترجیع بند نقل قولی از بنده می کند که با توجه به خدمات ایشان به بهداشت کشور تا کنون صبر کردم که چیزی نگویم. بنده تعجب می کنم ایشان که ادعای مسلمانی دارد، علیرغم این همه مدرک و سند و سخنرانی و اطلاعیه های بنده و بحثی که یک بار با ایشان کردم به قول یک نشریه آمریکائی تکیه می کند و از آن فراتر می رود و برخلاف گفته ها و کردار قدیم خود در مورد گذشته سیاسی اینجانب به قضاوت می نشیند. مگر آن که بگوییم در آن موقع تظاهر می کرده است". احتمالا منظور میرحسین نقل ناقص گفته ای از وی در مجله تایم است که دکتر مرندی چند وقت پیش خودش گفت که میرحسین با او تماس گرفته و موضوع را برای رفع سوتفاهم توضیح داده ولی مثل این که این وزیر دوران جنگ و نماینده فعلی تهران در مجلس، برنامه دیگری دارد!
*
برایم اسمس زده بود که "سلام صبح به خیر. باور کن دیشب شام سنگین نخوردم ولی خواب دیدم سروش سخنران نماز جمعه ی بندره" و بعد شکلک خنده ... برایش نوشتم: "شکلک خنده - خبری در راه است ... نشان می دهد امید داری؛ تبریک" ... که یعنی من تعبیر خواب هم می کنم!
*
"ا.و" بعد از هشت روز و "س.محمدی" بعد از ده روز بازداشت در زنجان، آزاد شدند. در این مدت وبلاگ هر دو فیلتر شد