۱۳۹۹ اسفند ۲, شنبه

در شهرک روی زنجان چه خبر است؟

 


روزنامه صدای زنجان چند روز پیش یک نامه به تاریخ ۲۱ دی ۹۹ با امضای مدیرکل حفاظت محیط زیست استان منتشر کرد که در آن از بالابودن قابل توجه عناصر سنگین (سرب، روی و کادمیم) در پساب تخلیه شده یکی از شرکت‌های مستقر در شهرک صنعتی روی زنجان در مسیل این شهرک (در شش کیلومتری شهر ۵۵۰ هزار نفری زنجان) خبر داده شده بود؛ سرب ۴۷ برابر، کادمیم ۳۶ برابر و روی ۲۹ برابر حد استاندارد. این عناصر صدمات بسیار جدی به محیط زیست و انسان وارد می‌کنند (سرب: آسیب جدی مغزی مثل عقب‌ماندگی ذهنی، اختلالات رفتاری، مشکلات حافظه و تغییرات خلقی. کادمیم: سرطان ریه، نرم‌استخوانی، احتمال آسیب شدید کلیه. روی: مسمومیت، تب، تهوع، استفراغ. بیشترین اثرات نامطلوب فلزات سنگین بر روی جنین و کودکان است). چند روز بعد، در فضای مجازی نامه تاریخ ۲۲ دی ۹۹ "شرکت خدماتی شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان" در پاسخ به نامه مدیرکل محیط زیست منتشر شد که در کنار زیر سوال بردن نتیجه آنالیز نمونه، به نکته جالب و مهمی اشاره شده بود؛ اینکه  پای خود اداره کل محیط زیست نیز در مسئله نحوه دفع پساب‌ها در میان است (نوشته: «هیچ دستورالعملی از طرف اداره کل پس از مسدودسازی شبکه فاضلاب و عدم امکان تخلیه با ماشین به محل فعلی به شرکت خدماتی داده نشده است.»)

 

با چند سوال جدی مواجهیم:

 اول) اگر گزارش مندرج در نامه رسمی اداره کل محیط زیست مخدوش است، به گزارش کدام نهاد دیگری می‌توان اعتماد کرد؟

 دوم) مسئله ساخت تصفیه‌خانه جدید چیست و آیا تا قبل از بهره‌برداری از آن، شرکت‌های حاضر در شهرک روی به صلاحدید خودشان پساب دفع می‌کنند؟ نکند مسئله شرکت‌ها و اداره کل محیط زیست، شوت کردن توپ به زمین طرف مقابل باشد؟!

 سوم) خط قرمز سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست کجاست؟ بیش از سه دهه است عوارض  زیست‌محیطی فعالیت کارخانه‌های سرب و روی در اطراف زنجان، به دغدغه مردم تبدیل شده است. چرا این "بلای جان" لاینحل باقی مانده است؟ سلامت (جسمی و روانی) نیم میلیون مردم ساکن در شهر زنجان، چقدر می‌ارزد؟

 چهارم) چند وقتی است، مسئله دیگری هم پیش آمده؛ انتقال پسماندها به روستای سردهات به رغم مخالفت ساکنان! به چه اعتباری می‌توان به درستی تصمیم دفن پسماندهای شهرک روی در زمین‌های روستای سردهات اطمینان کرد؟

**

[روی عکس نگه دارید تا توضیح مربوط را بخوانید، کلیک کنید تا در اندازه بزرگتر ببینید]

 


 شهرک روی

مسیل!مسیل

در این فیلم آخر میبینید که چطور فشار پسماند دیوار محوطه یک شرکت رو فروریخته


مرتبط:

آذر 91: سُرب می‌خوریم، سرب نفس می‌کشیم

مرداد 92: گفتنی و نگفتنی‌ها درباره کارخانه سرب و روی

شهریور 92: آقای اسماعیلی! با «مردم» رفاقت کنید

بهمن 99: جلب رضایت چه کسانی و برای چه مدت

 

هیچ نظری موجود نیست: