۱۳۹۶ تیر ۱, پنجشنبه

چه خبر است؟

اسفندماه گذشته، جانشین جدید سازمان اطلاعات سپاه (سردار حسین نجات) برخی اقدامات امنیتی و اطلاعاتی را (مشخصا 3 مورد را)، طی سخنانی در بوشهر، به سازمان متبوع خود نسبت داده بود. با رسانه‌ای شدن این اظهارات، یک مقام وزارت اطلاعات (8 اسفند) به ایسنا گفت: ضمن احترام وافری که برای برادر عزیز و سردار فرهیخته و ارجمند قائلیم، برای تنویر افکار عمومی ذکر مطالبی لازم است ... (شناسایی و خنثی‌سازی یک تیم تروریستی در آستانه 22 بهمن) از آغاز تا پایان منحصرا توسط  وزارت اطلاعات صورت گرفت ... حضور عبدالمالک ریگی در هواپیما منحصرا توسط منبع وزارت اطلاعات اطلاع‌رسانی شد ... مدیریت مذاکرات استرداد یک میلیارد و 710 میلیون دلار از آمریکا در جریان تبادل زندانیان به وزارت اطلاعات محول شده بود.
این بار نوبت سردار نجات بود که اعلام کند: «اطلاعات سپاه با وزارت اطلاعات کاملا هماهنگ بوده و چنانچه تمامی فعالیت‌های سپاه به نام وزارت اطلاعات هم منتشر بشود، ما هیچ گلایه‌ای نداریم.» (+)

دوباره، دیروز، وزیر اطلاعات گفته: نقاط تجمع سرکردگان داعش توسط وزارت اطلاعات در اختیار یگان موشکی سپاه قرار گرفت و موشک‌های ظفرآفرین سپاه آنها را نشانه گرفتند ... هماهنگی و هم افزایی نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، نظامی و انتظامی کشور اقتدار جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان کشید.
و بلافاصله سپاه بیانیه داده: «کلیه مراحل شناسایی و جمع آوری اطلاعات پیرامون وضعیت مقرها و موقعیت تروریست های تکفیری در منطقه دیرالزور، صرفا توسط عوامل میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرایندی دقیق و مطمئن صورت پذیرفت و در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت.»

چه خبر است؟ نهادهای اطلاعاتی و امنیتی با هم شوخی دارند؟ رقابت می‌کنند؟ پیش چشم دوست و دشمن؟ قرار است از چه چیزی پاسداری شود؟