۱۳۸۸ اسفند ۲۸, جمعه

رویای بر باد رفته اردوغانِ صلح طلب


رسانه های خبری گزارش می کنند که در کشمکش بر سر ارزیابی تاریخی از قتل هزاران ارمنی به دست سربازان ترک در جنگ جهانی اول، دولت ترکیه لحن تندی را برگزیده و در این بین اردوغان، نخست وزیر ترکیه، تهدید کرده که ۱۰۰ هزار ارمنی ساکن این کشور را اخراج می کند! او گفته: "لازم نیست آنان را در کشورم نگه دارم". این گفته‌ی اردوغان در گفت‌وگو با بخش ترکی تلویزیون "بی بی سی" پربازتاب بوده است.
اردوغان که در جریان حمله گسترده نظامیان اسراییلی به مردم غیرنظامی در غزه و کشتار بی رحمانه آنان در دو سال قبل، در برابر دوربین های تلویزیونی رییس جمهوری اسراییل را به خاطر این اقدام بی رحمانه شماتت کرد و در اعتراض به وی سالن جلسه را ترک و مایه خرسندی بسیاری از صلح دوستان و مسلمانان را فراهم کرد، اینک با این جمله "وحشتناک" رویای اردوغان صلح طلب را بر باد داده و به جای آن اردوغانی را جایگزین کرده که شهروندانی را به صرف یک نزاع تاریخی – سیاسی تهدید به اخراج می کند! اردوغان نشان داد می تواند زندگی بی گناهان را، لااقل در گفتار و پندار، هزینه یک نزاع تاریخی – سیاسی کند؛ کاری که سال هاست صهیونیست ها در گفتار و پندار و هم کردار به آن مشغول اند!
*
پ ن: متن سخنان اردوغان: "در مسأله روابط ما با ارمنستان مشکل از ما نیست، بلکه مشکل از جانب ارمنستان است. در کشور من 170 هزار ارمنی وجود دارد. از این تعداد، 70 هزار نفر شهروندان کشورم هستند اما 100 هزار نفر نیز مسامحه می کنیم. در صورتی که لازم باشد به این 100 هزار نفر خواهم گفت به کشورتان برگردید. چرا این کار را خواهم کرد؟ آنها شهروندان کشور من نیستند و اجباری به نگهداشتن اینها در کشورم نیست. ما اکنون رفتار صمیمانه ای نشان داده ایم. اما متأسفانه رفتارهای کنونی (اصرار بر ادعاهای ارامنه) باعث تأثیر منفی می شود ولی آنها این را تشخیص نمی دهند ... طبیعی ست که ما سیاست همسایگی بدون مسأله را با عزم راسخ ادامه می دهیم. در صورتی که ما دستمان را دراز کنیم و طرف مقابل با مشت جواب ما را بدهد کاری از دست ما برنمی آید. در مسأله ما و ارمنستان هم مشکل از ما نیست. اکنون ارمنستان باید تصمیمی بسیار مهم بگیرد. ارمنستان باید از تأثیر منفی دیاسپورای ارمنی (لابی ارمنی) خارج شود. اگر کشورهایی ارمنستان را دوست دارند بویژه آمریکا، فرانسه و روسیه؛ باید آنها نیز از القائات منفی لابی ارمنی دوری کنند".