۱۳۹۷ فروردین ۱۸, شنبه

بر صدر نشستن، بر صدر ماندن

1) علی لاریجانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هاشمی رفسنجانی شد وقتی سیدمحمد خاتمی تحت فشار جناح موسوم به راست و با دستاویز قرار دادن «تهاجم فرهنگی»، کمتر از یک سال مانده به پایان دولت اول رفسنجانی، ناگزیر از استعفا شد.

2) تنها چند ماه بعد از انتخاب مجدد هاشمی‌رفسنجانی به عنوان رییس جمهوری، مجلس که به عنوان اولین مجلس بعد از درگذشت بنیانگذار نظام به طرق مختلف یک‌کاسه و خالی از حضور و قدرت جناح چپ شده بود، روی سازمان صداوسیما به ریاست برادر هاشمی‌رفسنجانی متمرکز و در پی آن، گزارش تحقیق و تفحص از صداوسیما آماده و منتشر شد.

3) به دستور محمدهاشمی، جوابیه صداوسیما به این گزارش از رادیو مجلس پخش شد. دفتر رهبری با این اقدام صداوسیما مخالفت کرد و مدتی بعد، محمد هاشمی از ریاست بر سازمان صدا و سیما عزل شد.

4) علی لاریجانی یک‌سال‌ونیم بعد از وزارت بر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این بار با حکم رهبری، رییس سازمان صداوسیما شد. مجلس به ریاست ناطق‌نوری بودجه خیره‌کننده‌ای برای اولین سال ریاست علی لاریجانی بر صداوسیما (1373) کنار گذاشت؛ 2 برابر مجموع بودجه صداوسیما در دوره 13 ساله ریاست محمدهاشمی بر این سازمان!

5) محمد هاشمی به مجله اندیشه‌پویا (شماره 36) گفته بود که ناطق‌نوری که خود را برای انتخابات 76 آماده می‌کرد، تلاشی جدی برای تغییر رییس سازمان صداوسیما به سود «جناح خودشان» در مجلس به عمل آورد.

6) در انتخابات 76، اما با همه برنامه‌ریز‌ی‌ها، این سیدمحمد خاتمی بود که برنده شد.

7) مجلس ششم نیز با وجود ناراحتی و خشم «اصولگرایان»، با اکثریت اصلاح‌طلب کار خود را آغاز کرد. یکی از برنامه‌های این مجلس تحقیق و تفحص از صداوسیمای ِ علی لاریجانی بود. گزارش تحقیق و تفحص آماده و منتشر شد که مدعی ابهامات مالی گسترده در سازمان صداوسیما بود.

8) علی لاریجانی خشمگینانه، گزارش تحقیق و تفحص مجلس از صداوسیمایش را در یک سخنرانی عمومی، «کشک» خواند.

9) علی لاریجانی دوره 10 ساله ریاست خود را بر سازمان صداوسیما با تکریم و تجلیل و افتخار، خرداد سال 83 به پایان برد. یک سال بعد در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرد و شکست خورد. سپس دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول مذاکرات هسته‌ای شد ولی با احمدی‌نژاد اختلاف پیدا کرد و کنار رفت. اکنون، از سال 87 تا کنون، رییس مجلس است.

10) تفاوت محمد خاتمی و محمد هاشمی، جداگانه، با علی لاریجانی، یک‌جا، در کجا بود؟ در کجاست؟


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر