۱۳۹۶ تیر ۱۰, شنبه

یادآوری‌ها؛ به بهانه موصل

1) حسن روحانی، آزادسازی موصل را از جمله به آیت‌الله‌العظمی سیستانی تبریک گفته است. رییس‌جمهوری پیام خود را چنین آغاز کرده: «پیروزی مردم عراق و آزادسازی شهر موصل، یک بار دیگر جایگاه مرجعیت و فتوا را برای جهانیان روشن ساخت. سه سال پیش در روزهای ناامیدی و هرج و مرج، این حوزه و مرجعیت بود که امید و اراده لازم برای مبارزه را به جامعه عراق برگرداند و موجب حرکت مردم و ارتش در برابر متجاوزین گردید.»

2) خیلی‌هایمان نام موصل را با نام اردوگاه مخوف «موصل 2» به خاطر سپرده‌ایم؛ اردوگاه اسرای ایرانی جنگ صدام بعثی  علیه ایران. خیلی‌هایمان نام آیت‌الله‌العظمی سیستانی را برای بار نخست پس از سقوط صدام در پی حمله آمریکایی‌ها شنیدیم؛ آیت‌اللهی پرنفوذ و در عین حال متواضع که اجازه نمی‌دهد آیت‌الله خطابش کنند و عکس‌اش را بالای سر، روی دیوار، بزنند گیریم مقتدا صدر جوان، گاهی لهجه ایرانی او را به باد استهزا گرفته باشد.

3) سال 88 در پی محاکمات فله‌ای معترضان به نتیجه انتخابات، آیت‌الله سیدمصطفی محقّق داماد نامه‌ای به رییس وقت قوه قضاییه نوشت از باب اعتراض. او در نامه خود نوشته بود: «از منبع موثقی شنیدم که یکی از مراجع تقلید معاصر که از راه دور محاکمه‌ای که از سیمای ایران پخش می‌شد پیگیری می‌كردند، به همان منبع فرموده بودند که بهتراست لااقل این محاکمات را که ننگی است برای قضای اسلامی!! از تلویزیون پخش نشود.»
خیلی‌ها – درست یا غلط – گمان بردند آن مرجع تقلید معاصرِ دور، کسی جز آیت‌الله‌العظمی سیستانی نباشد.

4) مرحوم هاشمی رفسنجانی (سال 92) از دیدار خود با آیت‌الله‌العظمی سیستانی گفته و گفته بود: «ایشان به من گفتند شما در آنجا (ایران) کارهایی می‌کنید که تاوان آن را مقلدین ما در کشورهای عربی می‌دهند.»
مرحوم رفسنجانی سپس، از تریبون‌داری افراطیون در ایران گفته و اضافه کرده بود: «مگر شیعه‌هراسی از کجا شروع شد و شدت گرفت؟ چرا در این هفت، هشت سال اخیر اینقدر شدت گرفت؟ چرا تابه حال شیعیان چنین مشکلاتی را نداشتند.»

5) اما آیت‌الله احمد جنتی، خیلی زودتر از خیلی‌ها حواسش رفته بود پی آیت‌الله‌العظمی سیستانی!
حوالی فوت آیت‌الله‌العظمی اراکی (73) که احتمالا برخی نگران انتقال مرجعیت از قم به نجف بودند، آیت‌الله جنتی در نمازجمعه تهران آیت‌الله‌العظمی سیستانی را شماتت می‌کند که چرا امام نجف بودنی، نرفته ملاقات امام خمینی؟!
مرحوم رفسنجانی در روزنوشت‌های آن روزگاران نوشته که آیت‌الله خامنه‌ای از اظهارات جنتی ناراضی بوده، حسن روحانی و رفسنجانی هم در جلسه‌ای که با هم داشته‌اند از جوسازی علیه آیت‌الله‌العظمی سیستانی شاکی بوده‌اند. 8 آذر که آیت‌الله‌العظمی اراکی از دنیا می‌روند، آیت‌الله جنتی در اولین نمازجمعه، مسئله مرجعیت آیت‌الله خامنه‌ای را مطرح می‌کند.

6) موصل آزاد شد. داعش شکست خورد. این خبر خیلی خوبی است. استوانه‌هایی چون آیت‌الله‌العظمی سیستانی که با اندیشه داعشی‌گری در ستیزند، بیش باد، که بمب و موشک و تیر و تفنگ، راه حل‌های کوتاه مدت برای داعش‌اند. چون آیت‌الله جنتی کم باد که استوانه‌هایی چنین را به وقتی که خود ضرورت می‌دانند، می‌سایند تا از آن، گوهر قدرت بستانند.

هیچ نظری موجود نیست: