۱۳۹۶ تیر ۷, چهارشنبه

ماجرای پیامک‌های «بانک مهر اقتصاد» چیست؟

بانک مهر اقتصاد اخیرا به صورت انبوه به شهروندان و مشتریان خود پیامک فرستاده که در آن قید شده: «نام بانک مهر اقتصاد در فهرست بانک‌های مجاز قرار گرفت.»

برداشت اولیه از این پیام آن است که این سازمان مالی که از چند سال پیش از تابلوی «بانک مهر اقتصاد» بر سر در شعب خود استفاده کرده است، «اکنون» مجوز دارد ولی آیا واقعا این طور است؟

پاسخ صریح این است: نه، این بانک هنوز مجوز ندارد. با استناد به وبسایت بانک مرکزی این سازمان مالی گسترده که از چند سال پیش به دلایل نامعلوم مجوز استفاده از لفظ «بانک» بر سر در شعب خود را گرفته، اکنون فقط «متقاضی دریافت مجوز» است و نه صاحب مجوز!

سوال دوم: یعنی پیامک‌های ارسالی دروغ است؟

پاسخ به این سوال هم منفی است! از اوایل هفته جاری نام این موسسه و هم‌چنین موسسه ثامن در پیوند مربوط به لیست بانک‌ها و نهادهای پولی مجاز وارد شده ولی این «بانک‌بی‌مجوز» تعمدا از انعکاس توضیح بانک مرکزی در این باره (که قید کرده این دو موسسه «متقاضی دریافت مجوز» هستند) خودداری کرده تا چنین القا کند که مجوز دریافت کرده است! می‌توان در این باره از بانک مرکزی سوال کرد که اگر این دو موسسه هنوز مجوز نگرفته‌اند چرا در لیست بانک‌ها و نهادهای پولی مجاز از آن‌ها نام‌ برده شده و اگر مجوز دارند چرا از قید «متقاضی دریافت مجوز» برای آنها استفاده شده است! در خوشبینانه‌ترین حالت می‌شود تصور کرد یک «تبانی» در این بین صورت گرفته که بانک مرکزی بدون آن که لازم باشد قانون صدور مجوز را دور بزند، نام  این دو موسسه را در پیوند (لینک) مربوط به بانک‌های مجاز با این توضیح که متقاضی مجوزند، قید کند و بانک مهراقتصاد هم بدون اینکه همه واقعیت را بگوید (همزمان که خداپسندانه دروغ هم نمی‌گوید)، از این حفره برای القای مجوزدار شدن سواستفاده کند تا لابد مردمی را از نگرانی برهاند!

بازی کثیفی‌ست به هر صورت!هیچ نظری موجود نیست: