۱۳۹۵ دی ۲۸, سه‌شنبه

خبره شد تا اپوزیسیون شود
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوالقاسم دولابی، سال گذشته به عنوان تنها نماینده استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری برگزیده شد؛ هنوز هم بر کمتر کسی معلوم است که چطور محل ماموریت و کاندیداتوری این روحانی 40 ساله (الان 41 ساله) متولد مشهد، "زنجان" انتخاب شد!

امامان جمعه سابق و فعلی زنجان که هر دو میانه‌رو بودند و هستند، رد صلاحیت شدند. برادر آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی هم رد صلاحیت شد؛ او و امام جمعه فعلی (خاتمی) شانس بالایی برای رای‌آوری داشتند که هر دو قربانی نظارت استصوابی شدند. تنها رقیب جناب دولابی، حجت‌الاسلام و المسلمین نوری (زنجانی)، شیخ پیر محافظه‌کاری تعیین شد که ستادش در مواجهه با شانتاژ "لیست انگلیسی در انتخابات" بیانیه داد و آن را بر در و دیوار نصب کرد که یعنی ما پاک ِ پاکیم. دولابی جوان در نهایت با کسب 43 درصد آرای ماخوذه، شد نماینده مجلس خبرگان رهبری از استانی که احتمالا همه شهرهایش را هم نشناسد اما آنچه مهم بود و است، این‌که از آن پس، وی شمع محفل همان جریانی شد که دولت انقلابی محمود احمدی‌نژاد را ستایش می‌کردند و حالا برای انتخابات شورای شهر، گفته می‌شود که حلقه مهربانی و ائتلاف را دور او تشکیل می‌دهند. او این روزها فرصتی را برای حمله به دولت روحانی از دست نمی‌دهد. از آن جمله آخرین بار در سلسله جلسات موسوم به «تفسیر موضوعی قرآن کریم» گفته است: «قرار بود یک شبه همه تحریم‌ها برداشته شود اما چه شد؟ بعد از چند ماه یک هواپیمای استردادی را تحویل ایران می‌دهند.» ماه پیش هم در همین جلسه تفسیر موضوعی قرآن گفته بود: « عده‌ای در این چند سال فضای فرهنگی کشور را به‌سمتی بردند که همه کسانی که نگران و دلسوز بودند به کاسبی تحریم و دلواپسی بی‌مورد متهم شدند که باید به تمام این تهمت‌ها پاسخ دهند و به اشتباهی که در این چند سال مرتکب شدند نیز اعتراف نمایند.»

در سوابق این خبره جوان غیربومیِ اپوزیسیون دولت، علاوه بر عضویت در مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شرکت در برنامه‌های تلویزیونی به عنوان کارشناس دینی و دریافت نشان فرهنگ و هنر از احمدی‌نژاد، نزدیک به 70 سفر خارجی «جهت تبلیغ دین مبین اسلام و مکتب تشیع و سخنرانی به زبانهای فارسی و عربی» به چشم می‌خورد که نشان می‌دهد از مدت‌ها پیش "ناخواسته" برای کسب صلاحیت احراز کرسی نمایندگی استانی که خود کسی را شایسته عضویت در خبرگان رهبری ندارد، مورد عنایت بوده است!

بر او خرده‌ای نیست که منتقد، مخالف و حتی دشمن دولت باشد؛ به هر حال قانون او را هم نماینده مردم می‌داند اما ضروری است هم خودشان، هم اطرافیان‌شان و هم رسانه‌هایشان مدام به خود یادآوری کنند که به هر حال این تریبون مخالف‌خوانی در شهری غریب، به مدد دوپینگ نظارت استصوابی بود که نصیب‌شان شد.

هیچ نظری موجود نیست: