۱۳۹۴ اسفند ۱۶, یکشنبه

برزیل شانس بیشتری دارد


پلیس برزیل رییس جمهوری سابق این کشور را به اتهام فساد مالی "بازداشت" کرده است. پلیس برزیل روز جمعه (۱۴ اسفند) اعلام کرده بود که مستنداتی در دست دارد که "داسیلوا" سودهای غیرقانونی از یک شرکت نفتی دریافت کرده است. این البته داستانی تکراری است؛ این که خط قرمز مبارزه با فساد را، اگر قرار بر مبارزه با فساد باشد نه دراز کردن رقیب سیاسی، خود "مبارزه با فساد" تعیین می‌کند، نه چیز دیگری. این رویه را با رویه برخورد محمود احمدی‌نژاد با احضارها توسط دادگاه مقایسه کنید؛ دلش خواسته نرود، نرفته و کسی هم برای جلب‌اش آستین بالا نزده؛ به همین راحتی، به همین تلخی!
ماجرا وقتی چندش‌‌آورتر می‌شود که هنوز هم عده‌ای قیافه جدی می‌گیرند و می‌پرسند که «واقعا چرا فساد ریشه کن نمی‌شود؟»، همین  ماجرا وقتی عبرت‌آموزتر هم ‌می‌شود که بدانیم وقتی احمدی‌نژاد پشت سر خود، خرابی و نکبت به‌جا می‌گذاشت، در دوره ریاست جمهوری "داسیلوا"، اقتصاد برزیل رشد سریعی یافت و برزیل به عنوان یکی از قدرتهای نوظهور اقتصادی جهان مطرح شد.

واضح است که برزیل شانس بیشتری برای ریشه کنی فساد دارد؛ حالا شما بفرمایید همایش مبارزه با فساد، بفرمایید ژست متفکرانه بگیرید که «واقعا چرا فساد ریشه کن نمی شود؟»
.
.