۱۳۸۹ دی ۸, چهارشنبه

چهار پاره – 8


صالحی قرار نیست وزیر بشه، همونی که الان سرپرست وزارت خارجه است ... آدم سالم و با سوادی به نظر میاد!
*
یادتان هست اصولگراها "را" که وارد مجلس هفتم شدند، همان سال اول، جلوی افزایش سالانه ده درصدی قیمت بنزین را زیر لوای تثبت قیمت ها گرفتند و نگذاشتند دولت خاتمی این کار را طبق روال سال های قبل تر انجام دهد؟ دکتر موسی غنی نژاد گفته: "همان حضراتی که به شدت از طرح تثبیت قیمت ها دفاع می کردند و پا فشاری می کردند که عامل تورم همین افزایش قیمت های انرژی و کالاهای دولتی هست، الان شده اند مدافعین دو آتشه هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت انرژی. خوب می گوییم آقا در این چند سال، شما چه تحول روحی پیدا کردید؟" ... آیا کسی برای این سئوال دکتر غنی نژاد جوابی دارد؟ از اثبات ابعاد روح ِ اصولگراها شروع کنید لطفا.
*
"عقیده دارم که تلاش ده ها گروه و جمع برای احیای فریضه نماز با تغییر ساعت به هدر می رود". این را امام جمعه زنجان گفته. یعنی اگر کسی می خواست "هفتاد قلم" استدلال بیاورد که حاصل تلاش ده ها گروه و جمع برای احیای فریضه نماز، تربیت "نمازگزار مکانیکی" بوده، یعنی عده ای که از روی عادت و ماشین وار خم و راست شوند، به این راحتی نمی توانست که جناب ایشان از جایگاه منیع شان چنین حکم رانده اند و لابد راست می گویند ... معلوم نیست چطور احیا می کنند که سر یک ساعت عقب و جلو شدن ساعت، مجبورند از نو شروع کنند کارشان را. یادش به خیر روزگاری می گفتند "اقامه نماز ثمره حکومت صالحان است" (و نه دست نزدن به عقربه های ساعت).
*
این روزها خاطرات سال 64 رفسنجانی را می خوانم. این کتاب سال 86 منتشر شده ... در "مقدمه" اشاره ای دارد به ماجرای مخالفت آیت الله خامنه ای با تداوم نخست وزیری میرحسین و نوشته اش را با این جمله تمام می کند: "من هنوز هم تلخی های آن دوران را در ذائقه آیت الله خامنه ای که گاهی بروز دارد، احساس می کنم".