۱۳۸۹ شهریور ۱۴, یکشنبه

ثبوتی، زنجان و ارزش های دیگر

مجله هفتگی "همشهری جوان" در شماره اخیر خود – 276 / سیزده شهریور 89 – یکی از یادداشت های خود را، با همین عنوان این پست، به برکناری پروفسور ثبوتی از ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان اختصاص داده. این یادداشت را "منصوره مصطفی زاده" نوشته.
***
در هفته های گذشته هفده رییس دانشگاه (لااقل تا زمانی که من دارم این یادداشت را می نویسم) در مدت کوتاهی عوض شده اند؛ عوض شده اند، یعنی ناگهان یک روز لای برگه های روی میزشان یک حکم دیده اند که آنها را برکنار کرده و چند روز بعد هم لابد در حکمی جداگانه فرد دیگری به جایشان معرفی شده، به همین راحتی! شاید واقعا پشت صحنه این ماجرای ساده چند هزار ساعت کار کارشناسی وجود داشته باشد؛ خدا می داند. ما که نمی دانیم، هر جور فکر می کنیم نمی توانیم برکناری پروفسور ثبوتی را از مقام ریاست دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان بفهمیم.
نمی خواهم اینجا بنویسم که او در چه سالی به دنیا آمد و کجا درس خواند و کجا درس داد. دلم می خواهد بگویم که چقدر آدم ارزشمندی است، اما نمی دانم چطور. این که چهره ماندگار فیزیک ایران است، منظورم را نمی رساند. اینکه پدر اخترفیزیک ایران است و موسس کلی رصدخانه و همین مرکز تحصیلات تکمیلی زنجان است، هم بزرگی این مرد نیست. حتی علاقه دانشجویان و شاگردانش هم نمی تواند ارزشمندی او را نشان دهد. ارزش او برای همه ایران است؛ نه برای یک رصدخانه، یک دانشگاه و چند هزار دانشجو.
*
سال 82 در سفر مقام معظم رهبری به زنجان، دیداری داشتند با استادان و روسای دانشگاه ها. پروفسور ثبوتی در این دیدار یکی از سخنرانان بود. او در مورد تاریخ زنجان توضیحاتی داد و گفت که در گذشته زنجان به خاطر قرار گرفتن در میانه راه های تجاری، یک مرکز تجاری بوده. حساب و کتاب کرده بود که اگر راه های زنجان را در این مسیر و آن مسیر توسعه بدهیم و آسفالت کنیم و چنین و چنان، دوباره زنجان چنین نقشی را پیدا می کند و فلان قدر به ظرفیت درآمدزایی شهر اضافه می شود. دست آخر هزینه چند میلیاردی چنین عملیاتی را محاسبه کرد و گفت: "فکر می کنم مردم زنجان این قدر ارزش داشته باشند". حرف های پروفسور ثبوتی که تمام شد، رهبر لبخند زدند و گفتند: "آقای دکتر ثبوتی! شما خودتان بیشتر از این برای ما ارزش دارید".
*
دلم می خواهد بدانم در آن ساعت های کارکارشناسی، هیچ کدام از کارشناس ها این جمله رهبر معظم انقلاب را یادشان بود یا نه؟

اگر تصویر را نمی بینید، اینجا را کلیک کنید