۱۳۸۹ تیر ۲۰, یکشنبه

بسیج در اینترنت؛ کمیّت، کیفیّت یا حاشیه های پررنگ؟


خبر: سردار نقدی گفته که "آموزش یک شبکه بزرگ از نیروهای بسیج به منظور تقویت، گسترش و ایجاد سایت‌های اینترنتی این شبکه تا پایان امسال محقق می‌شود و این مهم قدرت ایران در این زمینه را تا سه برابر افزایش می‌دهد". وی جای دیگری گفته: " در جنگ سخت با وجودي كه سلاح‌هاي برتر در اختيار دشمنان بود، ملت ايران با تكيه بر نيروي ايمان و هدايتگري‌هاي امام پيروز ميدان شدند و بدون شك در جنگ نرم نيز با داشتن سلاح برنده‌ منطق اسلام پيروزي متعلق با ما است".
*
یک – مقام رهبری اردیبهشت ماه سال 77؛ یعنی کمتر از یک سال بعد از انتخاب خاتمی به ریاست جمهوری، در پاسخ به سئوالی درباره "فضای مسموم مطبوعاتی" گفتند(+): "به نظر من، راه برخورد با مطبوعات بد، توسعه مطبوعات خوب است". به طور واضحی این رویکرد، یک رویکرد ایجابی و مثبت بود که البته کمتر از دو سال بعد با اقدام قوه قضاییه در تعطیلی ناگهانی و همزمان نزدیک به پانزده روزنامه، بی اعتنایی به این رویکرد ثابت شد. اینک به نظر می رسد اگر که رویکرد سردار نقدی در توجه به اینترنت از موضع توسعه سایت و وبلاگ های "خوب" باشد، باید مشتاقانه از این اقدام استقبال کرد تنها به این شرط که چندی بعدتر، ناتوانی احتمالی در رسیدن به اهداف تعیین شده، منجر به سُربی تر شدن فضای اینترنت کشور و گسترش بیش از پیش دامنه سانسور و فیلترینگ، تا مرز نابودی "اینترنت"، نشود

دو – قطعا "علّتِ" بارز نبودن حضور نیروهای همفکر سردار نقدی در اینترنت این نیست که به این افراد اجازه حضور داده نمی شود، "علّت" این هم نیست که جای "سلاح برنده منطق اسلام" در اینترنت خالی است، باز "علّت" این نیست که بسیجی ها نوشتن در اینترنت نمی دانند و احساس امنیت نمی کنند تا بتوانند از هر آن چه می خواهند بنویسند ... چرا نباید تصور کرد که "علّت"، می تواند حاشیه های پرشماری باشد که منجر به "دافعه" مدعیان مالکیت "سلاح برنده منطق اسلام" باشد؟ شنیده اید "حکایت مردی را که می خواست کودک گریانی را آرام کند، به او گفتند بچه از تو می ترسد اگر رهایش کنی، خودش آرام می شود"؟

سه – باید بر این خوشحالی تاکید صد باره کرد که سردار نقدی تایید کرده ابزار جنگ نرم از جنس "منطق" است