۱۳۸۹ اردیبهشت ۱۸, شنبه

و آن گاه ناگهان: بدحجابی


اگر تا پیش از خطبه های نماز جمعه دیروز تهران "نمی شد" به راحتی حساسیت "ناگهانی" و یکی دو هفته اخیر ائمه جمعه به حجاب و القای نگرانی به بخش سنتی جامعه را به وقایع بعد از انتخابات ربط داد، ولی دیروز وقتی سید احمد خاتمی از تریبون سیاسی ترین نماز جمعه کشور در تهران گفت که "آنان که فتنه را از بین بردند در برابر بدحجابی هم می ایستند"، خیلی ها جنس نگرانی های اخیر از وضعیت حجاب را با جنس سال های قبل که با نزدیک شدن فصل گرما و سبک تر شدن پوشش بانوان خودش را بروز می داد و دوباره از یادها می رفت، جدا کردند.
تسری دادن فضای بسته "سیاسی" و "فرهنگی" کشور به فضای "اجتماعی" کشور، به خصوص با هدف قرار دادن طبقه متوسط و مدرن تر با بهانه قرار دادن یک ارزش دینی، شاید که ترفندی باشد برای دور کردن ذهن جامعه از وضعیت "اقتصادی" کشور که در شرف دریافت شوک های داخلی و خارجی است، اما چه بسا انتقامی باشد از حضور موثر این قشر از جامعه در جنبش سبز از یک سو و دور نگاه داشتن قشر سنتی جامعه از جنبش سبز در دیگر سو و گرنه چه نیازی به گره زدن "فتنه" و "حجاب"؟!
*
پ.ن: لینک های مرتبط (+) و (++)
پ.ن2: "... اين روزها كه بحران قدرت در كشور پيش آمده و صاحبان رسمي قدرت احساس مي‌كنند لازم است قدرت‌نمايي كرده و به مردم يادآوري كنند كه شلاق دست كيست، حجاب اجباري بهترين عرصه براي مانور قدرت است چون به راحتي مي‌شود بازيگران هر چهار نظام فوق - مردسالاري ايراني، محافظه‌كاري سياسي، بنيادگرايي اسلامي و استبداد ايدئولوژيك - را براي اجراي آن بسيج كرد. حسن ديگر اين مانور قدرت آن است كه خيلي خوب ديده مي‌شود و پيام خيلي سريع به مخاطب مي‌رسد چون اولا مساله عموميت دارد (زنان نيمي از جمعيت كشورهستند) ثانيا سيگنال‌هاي آن ساده و عامه‌فهم است ثالثا بيشترين سطح خودسانسوري در رسانه‌هاي غيررسمي درباره آن وجود دارد ... ". متن کامل (+)؛ به قلم نیما نامداری