۱۳۹۶ آبان ۲۰, شنبه

آیین؟

آیین؟
این مملکت رو باید اسمشو عوض کرد گذاشت آیینستان.

حالم دیگه داره به هم میخوره. از این که چند تا چیز خوبی هم که داشتیم و میشد بهش دل بست و امیدوار بود رو با این آیینی کردن، خالی کردن از محتوا و تبدیل شد به نمایش پر طمطراق فرم.
خالی از معنا و پر از فرم شدیم. به هیچ چیز هم رحم نمیکنن، میخوان عاشورا باشه.

فرم ها علاوه بر تکثیر هر روز دارن فربه تر و قدرتمندتر هم میشن. هم جا رو هم دارن آلوده می‌کنن. از سیاست و  اجتماع بگیر تا  خصوصی‌ترین حریم‌های خانوادگی. آدما حتی واسه خودشون در حال نمایش دادن هستند، البته بنام زندگی. و این به نظرم بزرگترین بحرانیه که  دامن ما رو گرفته؛ بحران فرم یا بحران مرگ محتوا.

تو این شرایط آدما از درون کوچک و کوچکتر میشن و از بیرون بزرگ و بزرگتر.
خونه‌هامون رو نیگا و با خونه‌های پدرامون مقایسه‌اش کن. چقدر اینا در مقابل اونا مجلل و شکیل‌ترن اما از اون چیزی که به یک خونه معنا می‌داد خالی هستن ...
بعد این احمق‌ها نشئه هستن از بزرگی فرم‌ها.
نشئه از اینکه ایران چه عظمتی پیدا کرده. خبر ندارن که ایران به مثابه کلی‌ترین فرم بزرگ شده اما کو محتوا. محتوای یک کشور، ساکنین اون هستن. و ما چقدر بزرگ شدیم؟ این روزها با این نمایش اربعین و سرمستی آقایون از این نمایش همش یاد اون جمله نخست وزیر انگلیس، گلدستون، می‌افتم که می‌گفت بیسمارک آلمان رو بزرگ و آلمانی رو کوچک کرد.
...
عذر می‌خوام. سر درد بود.

📌 (دل‌نوشته یکی از خوانندگان عزیز کانال)

***


📝 کامنت یکی از خوانندگان محترم:

سلام
دو نکته‌ی به ظاهر متضاد درباره‌ی راهپیمایی اربعین، بخصوص دومی که تاکنون ندیده‌ام جایی آن را پوشش بدهند:

🔹 1-درباره‌ی مطلب آخرتان (بالا) باید بگویم من با کلیت مطلب موافقم اما اصل راهپیمایی اربعین اینگونه نیست. کافی است یک بار آن را تجربه کنید. بروید و ببینید آنجا مردم چگونه با هم رفتار و برخورد می‌کنند. این چیزها را نمی‌توان از رسانه فهمید. رسانه بیشتر فرم را نشان می‌دهد. به‌نظرم آن خواننده‌ی شما این راهپیمایی را از نزدیک تجربه نکرده وگرنه محتوا را هم درمی‌یافت.
اگر بگذارند این رسم به صورت ارگانیک توسعه پیدا کند و آن را مصادره نمی‌کردند و صرف منافع سیاسی کوتاه‌مدت خود نمی‌کردند و در تبلیغ و ... افراط نمی‌کردند این راهپیمایی پتانسیل زیادی برای محتواسازی دارد.
شاید این تنها کار فرهنگی اصیل این سال‌های ما باشد. اگر حکومت بگذارد.


🔹 2-اما برخلاف تصور این راهپیمایی بزرگترین تجمع جهان هم نیست!
بزرگترین تجمع جهان یک مراسم مذهبی است در هند که درکل 100 میلیون نفر شرکت می‌کنند و در یک روز 30 میلیون نفر از هندوها دور هم جمع می‌شوند.
جالب است که سال پیش من این را در ویکیپدیا دیدم اما امسال دیدم یکی در ویکیپدیای انگلیسی آن را عوض کرده و مراسم اربعین را اول نوشته: +

اما در ویکیپدیای فارسی درست نوشته!

اما نکته‌ی جالب دیگر این‌که عجیب است که چرا 99 درصد ما با این مراسم بسیار بزرگ مذهبی هندوها آشنا نیستیم؟ چرا رسانه‌ها آن را چندان پوشش نمی‌دهند؟ آیا دست قدرت‌های بزرگ در کار است؟! آیا آن‌ها نمی‌خواهند مردم جهان با این مراسم هندوها آشنا شوند؟!🔺 تذکر یک خواننده محترم دیگر: آئین مورد اشاره هندوها (Kumbh Mela) هر ۱۲سال یکبار برگزار می‌شود.
هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر