۱۳۹۶ خرداد ۲۸, یکشنبه

✅ فقط سه سوال


☑️ آیت‌الله مکارم‌شیرازی (در انتقاد از اظهارات چند روز قبل رییس‌جمهوری): «ما هم از باب ناچاری برای حفظ نظام و جامعه می‌گوییم باید انتخابات باشد، معنی آن این نیست که امام با آراء مردم انتخاب‌ شده است، امام روز غدیر بافرمان پیغمبر تعیین‌ شده است، نه در غدیر بلکه در آیات و روایات تعیین ‌شده است ... حالا ما بیاییم این جمله را از امیرالمؤمنین بگیریم و بگوییم ولی و حاکم را آراء مردم تعیین می‌کند، بنابراین دموکراسی میراث علی بن ابی‌طالب است. عجب حرفی! ... دموکراسی درواقع حکومت مردم بر مردم نیست و از باب ناچاری است چون اداره کشورها بدون آن نمی‌شود. گاهی در انتخابات 50 درصد مردم شرکت می‌کنند و برنده انتخابات با نصف این تعداد به‌علاوه یک می‌برد، یعنی 25 درصد مردم، او می‌خواهد با 25 درصد بر صد در صد حکومت کند، این حکومت مردم بر مردم است؟!»

♦️ سوال اول: پس چرا تحقق حکومت (ولایت) امام علی علیه‌‌السلام (نه امامت‌شان) متوقف به «خواست مردم» شد و تا مردم نخواستند و  مجتمع نشدند، امام علی علیه‌السلام کناره گرفت؟

♦️ سوال دوم: در دموکراسی مگر حق رای دادن از کسی سلب می‌شود (از محدود کردن سیستماتیک حق رای مردم به وسایل مختلف (از جمله نظارت استصوابی) چشم‌پوشی می‌کنیم) که مشارکت زیر 50 درصد، نقص آن باشد؟

♦️ سوال سوم: اگر 50 درصد مردم (و بیشتر) در انتخابات شرکت نکنند، آیا عملا و به اختیار حق خود را واگذار نکرده‌اند؟ این نقص دموکراسی است یا قوه تشخیص کسانی که رای نمی‌دهند؟ (با فرض اینکه امکان انتخاب مطلوب خود را دارند)