۱۳۹۵ آبان ۲۶, چهارشنبه

دختر افغان


معروف‌ترین زن افغان، "شربت گل" نام دارد و حالا 44 ساله است.

او را "استیو مک‌کری"، عکاس آمریکایی، مشهور کرد وقتی که عکسی از او را،  که پاییز سال 1363 گرفته بود، برای چاپ به مجله معتبر "نشنال جئوگرافیک" سپرد و عکس در شماره ژوئن (خرداد – تیر) سال بعد  روی جلد مجله چاپ شد. این عکس به اسم "دختر افغان" (Afghan girl) مشهور شد. استیو مک‌کری، شربت گل 12 ساله را در یک اردوگاه پناهندگان در شمال‌غرب پاکستان دیده بود. هلیکوپترهای اتحاد شوروی در دوره حمله به افغانستان، به روستای محل او حمله کرده و پدر و مادر شربت ‌گل را کشته بودند.

تصویر "شربت ‌گل" که عنوان "فراموش‌نشدنی‌ترین عکس" را به خود اختصاص داد، مشهورترین تصویر در تاریخ مجله نشنال جئوگرافیک به شمار می‌رود که بیش از هرچیز به تصاویرش شهره است. (ویکی‌پدیا)

هفده سال بعد، پس از سقوط طالبان توسط آمریکا، همین عکاس شربت گل را در یک روستای دوردست در شرق افغانستان پیدا کرد (او سال 1371 به افغانستان بازگشته بود)؛ جایی‌که او ازدواج کرده و مادر سه فرزند شده بود. شربت‌گل به کمک تشخیص عنبیه شناسایی شد.

شربت گل همین ماه پیش دوباره خبرساز شد؛ او را به اتهام جعل کارت هویت پاکستانی بازداشت کردند. دادگاه برای او ۱۵ روز زندان تعیین کرد و قرار شد پس از آن از پاکستان اخراج شود. سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این خبر گفت که «اخراج او نهایت بی‌عدالتی است.»
با این حال، وقتی شربت گل به کابل رسید مورد استقبال اشرف غنی (رئیس‌جمهوری افغانستان) و همسرش قرار گرفت. به او کلید خانه‌اش را در شهرک قصبه دادند و رئیس‌جمهوری افغانستان به شربت گل وعده داد که برای آموزش فرزندانش و برای درمان او توجه خاص خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست: