۱۳۹۰ خرداد ۲۵, چهارشنبه

جرم در زندانهای ایران تکثیر می شود


قدم نخست در حل یک مشکل، به رسمیت شناختن "موجودیت" آن است ولی این فرمول مهم و ساده، عموما در مناسبات سیاسی آلوده به مصلحت گرایی های افراطی به راحتی نادیده گرفته می شود. به همین دلیل مشکلات حل نشده باقی می ماند و به تدریج رفع آن دشوار و پرهزینه تر می شود.
.
وضعیت اسفبار زندان های کشور، مدتی است به طور خاصی مورد توجه فعالان اجتماعی و سیاسی منتقد است. مدیران سازمان زندان ها نیز از کمبود شدید اعتبارات شاکی اند. اخیرا رییس سازمان زندان ها از سرانه هزار تومانی هر زندانی برای غذای روزانه خبر داده بود! این وجه، وجه رقت انگیز مادی اوضاع زندان هاست، اما در وجهی دیگر، زندان ها از لحاظ اخلاقی و تربیتی هم برای زندانیان مخاطراتی جدی ایجاد می کنند. دیروز  دادستان عمومى و انقلاب تهران ضمن بیان اينكه "زندان‌ها به دانشگاه جرم‌آموزى تبديل شده‌اند"، گفته که "زندان‌ها‌ی کشور چهار برابر ظرفیتِ اسمی، زندانی در خود جای داده‌اند". عباس جعفرى دولت آبادى با بیان این آمار از اصلاح رفتار زندانيان با اين وضع ابراز ترديد كرده".
.
این ابراز نظر دادستان تهران، از آن رو که به رسمیت شناختن وجود بحرانی جدی در زندان هاست، بسیار قابل ستایش است اما این فقط گام نخست اصلاح است. اذعان این مقام قضایی به این که  زندان های کشور خود به دستگاه تکثیر جرم تبدیل شده اند، باید مسوولان را به اتخاذ تدابیری فوری ترغیب کند.
.
.
.