۱۳۸۹ آذر ۱۵, دوشنبه

دست از سر کربلا بردارید؛ خیر نمی بینید


آیت الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، گفته که "گره زدن دیروز و امروز هنر بزرگ مداحی است و مداحان فتنه یزیدی را با فتنه سال ۸۸ گره بزنند"
*
شبیه سازی تاریخی همیشه که قرار نیست جواب دلبخواه بدهد. ریسک بزرگی است؛ شاید مخاطب بخواهد تامل  خاصی بکند، آن وقت ممکن است جای حسینی و یزیدی را درست تشخیص ندهد! شاید بخواهد ابراز زر و زور و تزویر و بهانه مظلومیت سال شصت و یک هجری یک منازعه پُرخون را مقایسه کند با شرایط و توانمندی های امروز طرفین یک دعوا؛ دعوایی سر سلامت یک انتخابات و چه بسا آن چنان که می گویند یک "فتنه پیچیده" ... به ریسکش نمی ارزد کربلا را بیاورند داخل ماجرای هر چقدر هم پیچیده؛ کربلایی که سالار شهیدانش "آزادگی" را فریاد کرد. در کربلای ِ تاریخ، مظلوم کشته می شود با لبانی تشنه؛ با یارانی کم شمار. سر از تن اش جدا می کنند. دعوت کنندگانش پا پس می کشند از غم نان و جان. خاندانش را به اسارت می برند. توهین و تهمت نثارشان می کنند ... ظالم از تخت پایین نمی آید ولی از زینب ِ داغدار هم خلاصی ندارد ... لطفا دست از سر کربلا بردارید؛ خیر نمی بینید. کربلا پاک می ماند؛ ایمان داریم به این.
*
 در بازار شام هنگامی که اسیران اهل بیت را بر در مسجد جامع دمشق به پای داشته بودند، پیرمردی خطاب به امام سجاد علیه السلام عرض کرد: "سپاس خدایی را که شما را کشت و عوامل فتنه را از ریشه قطع کرد" ... منبع: بررسی تاریخ عاشورا  - ص 144 - 145
*