۱۳۸۹ آذر ۲, سه‌شنبه

از بارانی که نمی بارد تا یاد ابراهیم یزدی


امسال یکی از بی باران ترین پاییزها را سپری می کنیم. دو ماه از پاییز گذشته و روزنامه همشهری تازه دیروز تیتر زده که "هشدار نسبت به کاهش بی سابقه بارندگی در پاییز" ... حکایت زلزله یادتان هست؛ که زلزله مجازات زنا و مفاسد اجتماعی است و این حرف ها و تا سه می شمارم؛ از تهران بپرید بیرون! بر پایه همان مبانی  "وقتی حاکم در قضاوت خود ستم کند، آسمان از باریدن می ایستد". این را  امام صادق گفته اند و در "خصال" شیخ صدوق، در "علل الشرائع" و در "وسائل الشیعه" نقل شده. ببینید کسی می گوید این یکی را؟
*
فریده جعفری یادتان نمی آید نه؟ همان مادر مینابی که سر زا در بیمارستان مُرد. پرستارها رفته بودند سریال ببینند و کلید اتاق بیمارستان پیدا نبود و تشخیص پزشک فلان؟ یادتان آمد؟ حالا پزشک را هشتاد درصد و مامای بخش را بیست درصد مقصر دانسته اند. قرار به پرداخت دیه شده و مهم تر این که پزشک حق طبابت در "هرمزگان" نداشته باشد. خیلی خوب است که تقصیر را بر عهده گرفته اند. تسلی خاطر بازماندگان؛ شاید.
*
گامبیا کلیه روابطش را با ایران قطع کرده و به همه ماموران دولتی ایران در این کشور آفریقایی دستور داده سر دو روز گامبیا را ترک کرده باشند. گفته می شود این اقدام "قاطع"، به آن سلاح های "بخش خصوصی" ربط دارد که در نیجریه "لو" رفت! چند روز پیش هم یک مقام مجمع الجزایر کومور گفته بود که من اگر فلان شوم، روابطم را با ایران قطع می کنم. یمن اون طوری، هند اون طوری، روسیه اون ور طوری، بوسنی هم که قبلا هوتوتو ... این طوری که مستعمرات ما دارد یکی یکی از دستمان می رود، رییس اداره مستعمرات مان بیکار نمی شود یعنی؟
*
اشتباه نکنم دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون بود. مسلمانان جلوی کاخ سفید جمع شدند و شعار "الله اکبر" سر دادند. آن موقع خیلی ها داشتند می گفتند: ببینید اسلام چقدر نفوذ پیدا کرده، تا دم ِ در کاخ سفید هم رفته. ابراهیم یزدی همان موقع گفته بود: از قضا این نشان می دهد که نظام سیاسی آمریکا چقدر ثبات دارد. این جمله از آن جمله های تکان دهنده بود. یک نظام سیاسی بی ثبات می تواند اجازه دهد یک اقلیت دینی و چه بسا معترض تا چند متری اتاق رییس مملکت جلو بیاید و شعار خودش را بدهد؟ ... ابراهیم یزدی این روزها زندان است؛ گفتم یادی شده باشد. همین زاویه دیدها را داشتند که هم قبل از انقلاب بهشان می گفتند "نهضت به اصطلاح آزادی" و هم بعد از انقلاب.