۱۳۸۸ بهمن ۸, پنجشنبه

با "هیجان"در "تله"


همزمان با انتشار خبر اعدام دو تن از زندانیان سیاسی، موجی از احساسات و تحریک احساسات علیه این اقدام شروع شده. به چند دلیل معتقدم احساساتی شدن در این برهه، افتادن در یک دام است
زمان اعدام
درست در آستانه دهه فجر دو زندانی سیاسی اعدام شده اند؛ در آستانه فرصتی که رسانه فراگیر و انحصاری صدا و سیما به طور ویژه ای فرصت دارد تا لیستی از دشمنی های بی رحمانه علیه انقلاب را در این سی و یک ساله ردیف و وقایع اخیر را هم به آن وصل کند. اگر اعتراضات خیابانی علیه این اعدام ها رخ دهد، تحریک قشر سنتی به خصوص در شهرستان ها علیه مجموعه جنبش سبز خیلی آسان تر خواهد شد؛ تجربه عاشورای تهران موید این ادعای من است که از یک مناسبت مذهبی علیه جنبش سبز سواستفاده شد. اعدام ها روز پنج شنبه رخ داده؛ و فردا به احتمال قوی ائمه جمعه جهت جلب حمایت افکار عمومی و قشر حزب اللهی از این اقدام، تا پای بوسیدن دست قوه قضاییه پیش خواهند رفت. به دنبال آن مانورهای خیابانی آغاز می شود.
اعدام شدگان
هر دو اعدامی منسوب به دو گروه بدنام هستند؛ انجمن پادشاهی ایران و سازمان مجاهدین خلق؛ که اولی انفجار و قتل در یکی از مساجد شیراز را پذیرفت و سابقه دومی هم که در آدمکشی و خیانت، اصلا نیازی به توضیح ندارد. این یک انتخاب حساب شده است؛ توجیه اعدام آن ها برای عامه مردم که جزییات دادگاه ها را دنبال نکرده اند ولی خاطرات بدی از ترور و بمب گذاری ها دارند، بسیار آسان است. حتی اگر واقعا چنین وابستگیی وجود نداشته باشد، ما اولا هیچ سندی در رد این وابستگی در دست نداریم و در ثانی هیچ رسانه فراگیری هم برای انتشار آن در اختیارمان نیست. اگر اعتراض جنبش سبز به اعدام این دو وابسته به دو گروه مذکور مخدوش و مشوه شود، برای برخوردهای بعدی جنبش سبز بسیاری از انرژی مردمی خود را از دست خواهد داد. شک ندارم روی وابستگی سیاسی این دو اعدامی مانور سیاسی عمده ای صورت خواهد گرفت. اگر یک معترض خیابانی مستقل اعدام می شد، بهره برداری سیاسی برای حامیان سرکوب تقریبا مشکل بود ولی حالا وضع فرق دارد.
با "هیجان" در "تله"
باید کاری کرد مبتنی بر خرد و گریز از هیجان و نفی خشونت؛ معلوم است که می خواهند جنگ اردوکشی های خیابانی را به سود خود پایان دهند؛ گام اول را با بهانه کردن ماجرای عکس امام برداشتند، دومی را با حرمت شکنی عاشورا و سومی و آخری را می خواهند که با 22 بهمن بردارند؛ خودشان هم گفته و تاکید کرده اند که 22 بهمن روز جشن شکست فتنه است! من دقیقا نمی دانم چه باید کرد فقط می دانم باید از تله ها دوری جست، و پرهیز از هیجان و بی هوا دویدن به جلو، کمک مهمی به ما خواهد کرد
پ.ن: از قرار، دو اعدامی مذکور لااقل دو ماه قبل از انتخابات بازداشت شده بودند، همچنین طی مراحل اجرای حکم شان هم مخفیانه و بدون اطلاع وکیل و خانواده انجام شده؛ این ها از یک شرایط "غیرعادی و سیاسی" حکایت می کند و نه از یک "روند طبیعی قضایی".