۱۳۸۸ آبان ۲۴, یکشنبه

قورباغه تهران

محمود احمدی نژاد در اواسط دوران مدیریت خود در شهرداری تهران طی نامه ای به سید محمد خاتمی، رییس جمهوری وقت ضمن انتقاد از عملکرد دولت در قبال پایتخت، خواستار آن شده بود که دولت با اصلاح قوانین، اختصاص منابع مالی جدید و افزایش بودجه و واگذاری اختیارات بیشتر، از شهرداری تهران جهت اداره پایتخت حمایت کند، با این حال اظهارات هفته گذشته وی درباره لزوم انتقال مدیریت متروی تهران از شهرداری به دولت در مغایرت کامل با متن این نامه مشروح قرار دارد (+). به این ترتیب احمدی نژاد همچنین به صورت فزاینده ای روحیه متمرکز کردن قدرت در دستان خود را بروز می دهد؛ وقتی شهردار می شود از دولت انتقاد می کند که چرا به شهرداری اختیار نمی دهد و وقتی رییس دولت است، خواهان کاهش اختیارات شهرداری می شود! البته بسیاری ابراز علاقمندی احمدی نژاد را به در اختیار گرفتن مدیریت مترو، فاز جدیدی از یک دعوای سیاسی می دانند و نه دل نگرانی برای حل مشکلات حمل و نقل عمومی در کلانشهر تهران.
قالیباف، شهردار تهران، رقیب سیاسی احمدی نژاد است. محسن هاشمی، مدیر عامل مترو، هم فرزند رقیب سیاسی دیگر احمدی نژاد است. احمدی نژاد در صورت تغییر ندادن قانون اساسی در چهار سال آینده، بار دیگر نخواهد توانست نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود ولی این با توجه به علاقمندی احمدی نژاد به حفط و تمرکز قدرت، به معنای آن نیست که وی در آستین خود "جمال مبارک" (*) دیگری را پرورش نمی دهد! یکی از لوازم موفقیت در به کرسی نشاندن "جمال مبارک ایرانی"، مخدوش کردن چهره همه رقبای بالفعل و بالقوه است؛ از همین حالا تا چهار سال بعد. احمدی نژاد نشان داده که حاضر است برای بر باد دادن حیثیت رقبای سیاسی خود، به هر کاری دست بزند؛ کسی از او به رخ کشیدن پرونده مجعول "همسر" رقیب را هرگز فراموش خواهد کرد؟
او می داند که بزرگترین گرفتاری اش مردمان "پایتخت"اند؛ همان جایی که سه میلیون نفرشان در اعتراض به انتخاب مشکوک او به خیابان ریختند و چشم های حکومتی را که عادت به راهپیمایی "هماهنگ نشده" نداشت، خیره ساختند. تهران همان جایی که رقبای او در آن جا در کسوت شهرداری مجال خودنمایی دارند و در عین حال با همه تلاش هایی که انجام شده، تا استانداردهای یک زندگی شهری فاصله دارد. او تا این گردنه را رد نکند، خیال اش از "جمال مبارک" خودش آسوده نخواهد شد. او می خواهد قورباغه تهران را اول از همه بخورد (**).

*
(*) جمال مبارک؛ فرزند حسنی مبارک رییس جمهوری مصر که گفته می شود زمینه های رییس جمهوری وی بعد از پدر در حال آماده شدن است
(**) "قورباغه ها را اول بخور"؛ نام کتابی است از "برایان تریسی". مبین این موضوع که "برای شروع کارهایت، همیشه از سخت ترین قسمت شروع کن" یا این که "اگر اولین كارى كه باید هر روز صبح انجام بدهى، این باشد كه قورباغه ی زنده‏اى را قورت بدهى، در بقیه ی روز خیالت راحت است كه سخت‏ترین كار خود را انجام داده‏اى"!