۱۳۹۰ مهر ۱۹, سه‌شنبه

بدون "کیف" بُردند


چند روز پیش، نزدیکان پیمان عارف زیر بغل او را گرفتند تا او را که به دلیل نوشتن این نامه(+)، در توهین به احمدی نژاد مجرم شناخته و 74 ضربه شلاق زده بودند و حالا به راحتی نمی توانست راه برود، راه ببرند. صحنه دردناکی بود.
.
 این دومین اجرای مجازات شلاق علیه محکومان سیاسی طی یک ماهه اخیر بود. در نوبت قبل، و البته نه به شدتی که پیمان عارف را شلاق زدند، سمیه توحیدلو (دانشجوی دکترای جامعه شناسی و وبلاگ نویس سبز) را شلاق زده بودند. در هر دو مورد، موجی از مخالفت ها با اجرای این احکام به راه افتاد. در مقابل کسانی هم بودند که خرده گرفتند چرا مدعیان اجرای قانون با اجرای آن مخالف اند؟
.
ماده 609 قانون مجازات اسلامی مجازات توهین به " يكي از روساي سه قوه يامعاونان رئيس جمهور يا وزرا يا يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي يا نمايندگان مجلس خبرگان يا اعضاي شوراي نگهبان يا قضات يا اعضاي ديوان محاسبات يا كاركنان وزارتخانه ها وموسسات و شركتهاي دولتي و شهرداريها در حال انجام وظيفه" را سه تا شش ماه حبس و يا تا  74 ضربه شلاق و يا پنجاه هزار تا يك ميليون ريال جزاي نقدي تعیین کرده است(+).
.

اما یک حافظه خیلی معمولی با قدرت بازیابی 15 – 16 ماهه نکته جالبی به دست می دهد! ... اوایل تابستان سال قبل، ۱۳۴ نماینده مجلس به طرحی رای دادند که براساس آن وقف دانشگاه آزاد با حق تصرف مالکانه هیئت امنا و هیئت موسس این دانشگاه مورد تایید قرار گرفته بود.
.
حامیان دولت به شدت خشمگین شدند و در پی آن کسانی که گفته می شد "دانشجو"
"همه جمعیت شان این همه بود"
هستند با حمایت و همراهی خودروهای مجهز به سیستم صوتی و آب سرد کن  و منبع آب و البته فاقد پلاک، مقابل مجلس گرد آمدند(+). ابتدا اعلام شد که این تجمع مجوز نداشته، بعد اعلام شد که مجوز داشته، بعدتر اعلام شد که وزارت کشور بر خلاف رویه اعلام شده خود که متقاضیان تجمع را ملزم به ارائه درخواست در یک هفته قبل از تاریخ تجمع کرده بود، یک روز بعد از تصویب طرح در مجلس  به این گروه مجوز گردهمایی داده! 
"دانشجویان"(؟) بدون ابایی از دوربین ها و مامورها یک کیف چرم را بالا بردند و روی آن با اشاره به تعداد نمایندگان رای داده به طرح، نوشتند: "134 کیف انگلیسی" (پیشتر از تلویزیون سریالی پخش شده بود که پشتیبانی انگلیس از برخی نمایندگان دوره پهلوی را به تصویر کشیده بود. این نمایندگان دانسته و نادانسته در حالی وارد مجلس می شدند که هر کدام کیفی انگلیس در دست داشتند).
.
کاریکاتوری توهین آمیز جلوی دوربین ها گرفتند؛ حتی خیال این که مملکت صاحب دارد را هم به مخیله شان راه ندادند. روی یکی از کاغذهایی که بالای سر برده بودند از لاریجانی، رییس مجلس، به عنوان "لاری جانی" اسم برده شده بود. شعار دادند: "مجلس اشرافیت مایه ننگ ملت"، "نماینده جاهل نمی خواهیم نمی خواهیم"، "خانه ملت ننگ ملت". لاریجانی در جلسه بعدی از این اهانت ها انتقاد کرد و گفت: "این مجلس را متهم به  کیف انگلیسی می‌کنید؟ این مجلس را متهم به بی‌ولایتی و تهدید به تعطیلی می‌کنید؟ این مجلس خمینی است، این مجلس خامنه‌ای است" ... اندکی بعد، مجلس از مصوبه قبلی خود عدول کرد(+) و ماموریت تجمع کنندگان با موفقیت پایان گرفت، ماده 609 قانون مجازات اسلامی هم به راحتی از یادها رفت (برده شد). توهین کنندگان حامیانی در صدر داشتند که "ناز"شان خریدار داشت و خط قرمزشان، "قانون" نبود؛ همان ها که بدون "کیف" هم مجلس را با خود بردند و نباید بهشان توهین شود ...
.
.
.