۱۳۹۰ فروردین ۲۹, دوشنبه

ویترین خیلی مهم بود


نخست - عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته بود که مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای این جامعه، در توضیح علل حمایت خود از احمدی‌نژاد گفته‌اند: "این دولت با دولت‌های گذشته تفاوت دارد و فرق اساسی در این است که تلاش نمی‌کنند حاکمیت دوگانه درست کند." (+)
.
دوم – وزرای دفاع و کشور و خارجه و اطلاعات، "عرفا" در هر دولتی با نظر مثبت رهبری توسط رییس جمهوری انتخاب می شوند. حتی اگر اتفاقات شامگاه دیشب هم رخ نمی داد (استعفای وزیر اطلاعات – قبول استعفا توسط احمدی نژاد – رد استعفا توسط رهبری)، کسانی که وقایع شش ساله اخیر را با دقتی بیشتر از حد معمول دنبال می کنند، می دانند که احمدی نژاد ابایی برای ابراز دوگانگی نداشته و این نظام بوده که این دوگانگی را یا پوشانده، یا تحمل کرده. علی لاریجانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی همین طور کنار گذاشته شد، بی اذن رهبری و در دولت قبلی، و جلیلی جوان که در مذاکره با عربستان پشت میز خوابش برده بود، جانشین او شد(+). برکناری پورمحمدی از وزارت کشور در کش و قوس برگزاری انتخابات هم، ماجرایی با چنین بن مایه ای بود و آمدن دکتر کردان به جای او. قیافه منوچهر متکی، وزیر خارجه معزول، را هم در سنگال کسی نمی تواند تصور کند و حد تحقیری را که نصیب وزیر نظام حین ماموریت خارجی شد. محسنی اژه ای، وزیر اول اطلاعات دولت احمدی نژاد را هم احمدی نژاد با تحقیر و  هشت "روز" مانده به پایان کار دولت از کار برکنار کرد و بعد برنامه هایش را به استهزا گرفت(+). اژه ای که حالا دادستان کل کشور است و سخنگوی قوه قضاییه، همین چند هفته قبل، آن خاطرات تلخش را با خبرنگاران مرور کرده و گفته بود که فقط "رهبری" هشدارهای وزارت او را جدی می گرفته(+).
.
سوم – چرا احمدی نژاد تحمل شده؟ ... او اولین رییس جمهور "اصولگرا" و "ارزشی" بعد از درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی است؛ البته حسب توصیف های مبتنی بر بصیرت رسمی. بر خوشنامی و "ارزشی" بودن هاشمی و خاتمی سال هاست جریان های سیاسی خاص خط کشیده اند. بیراه بود اگر احمدی نژاد که هشت سال قرار بود در پی دولت های تکنوکرات و اصلاح طلب رییس جمهوری باشد، آمده بود برای احیای شعارهای انقلاب، تحمل نشود، زمین بخورد ... "ویترین" خیلی مهم بود. احمدی نژاد اما به خصوص با اصرار بر "مشایی" ثابت کرد که اشتباهی در محاسبات رخ داده، هر چند کدهایی که پیشتر در برکناری لاریجانی و پورمحمدی و اژه ای و خیز برای تصاحب امور حج داده بود (+)، کدهای ضعیفی نبود.