۱۳۹۰ آبان ۴, چهارشنبه

"بازی یارانه ای با ارز" و "تونس اسلام را برگزید"


By: Angel Boligan - Mexico

روزنامه همشهری دیروز (سه شنبه)، یادداشتی "تکان دهنده" با عنوان "بازی یارانه ای با ارز" به قلم داوود دانش جعفری (وزیر پیشین اقتصاد) چاپ کرده که مدعی است دولت با بازی کردن با قیمت ارز، منابع پرداخت یارانه های مستقیم به مردم را فراهم می کند!
.
در این یادداشت آمده: "بیش از 50 درصد منابع پرداختی طرح هدفمندکردن یارانه‌ها از منابع خارج از طرح تامین شده ... اگر قرار بود قانون اجرا شود و سهم مردم، بنگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی دقیقا به نسبت قانونی 30،50 و 20 درصد پرداخت می‌شد، شاید میزان کسری بودجه دولت باز هم افزایش می‌یافت ... گفته می‌شود که سازمان هدفمندی یارانه‌ها بخشی از مطالبات قانونی وزارت نیرو در مورد هزینه ارائه خدمات برق به متقاضیان را به توانیر برنگردانده است، زیرا براساس طرح هدفمندی ابتدا کلیه پرداخت‌ها بابت طرح هدفمندی به این سازمان تحویل می‌شود و این سازمان پس از برداشت سهم خود، حق قانونی دیگر شرکت‌ها مثل شرکت توانیر و یا شرکت ملی گاز را می‌پردازد … اگر دولت برای حل مشکل کسری بودجه خود حساب شده عمل نکند مجددا موج دیگری از مشکلات اقتصادی متوجه کشور خواهد شد. اگر از منابع شرکت ملی نفت برای حل کسری طرح هدفمندی استفاده شود قطعا در این شرایط اقتصادی که این شرکت بیشترین نیاز را به سرمایه‌گذاری‌های جدید دارد به‌ویژه در مخازن مشترک مثل عسلویه، خود دچار کسری بیشتر می‌گردد ... روز یکشنبه اول آبان سال 1390 درحالی‌که نرخ ارز مرجع بانک مرکزی در مورد یورو 1486 تومان اعلام شده بود ولی معاملات یورو در بازار عملا با نرخ 1752 تومان کلید خورد؛ یعنی حدود 266 تومان اختلاف بین نرخ اعلام شده بانک مرکزی و نرخ بازار ... آخرین مورد توزیع یارانه نقدی خانوارها مربوط به سهمیه شهریور ماه بود که در روز دوازدهم مهرماه 1390 به حساب مردم واریز شد. از چند روز قبل از آن به‌ویژه در یکی دو روز باقیمانده به موعد توزیع یارانه‌ها پدیده‌ای نادر در بازار ارز اتفاق افتاد و بعضی از صرافی‌های مورد اعتماد بانک مرکزی، به‌میزان قابل توجهی ارز با قیمت‌های نزدیک به نرخ مرجع بانک مرکزی در اختیار مشتریان با سابقه خود قرار دادند ... ابتدا نوعی خوشحالی در میان فعالان بازار شکل گرفت؛ گویی که مسئله دو نرخی پایان یافته و آنها می‌توانند با نرخ‌های نزدیک نرخ مرجع بانک مرکزی به ارز مورد نیاز خود دست پیدا کنند ولی بعد از واریز یارانه نقدی به حساب خانوارها مجددا بازار ارز به قیمت بالای سابق برگشت ... تحلیل این است که احتمالا در ماه گذشته دولت در مواجهه با کسری بودجه برای توزیع نقدی یارانه‌ها متأسفانه به‌منظور تامین منابع کسری بودجه متوسل به بازار ارز شده است و با کاهش یکباره قیمت ارز با هدف افزایش تقاضا برای خرید ارز با نرخی نزدیک به نرخ ارز مرجع، سعی کرده فروش ارز را افزایش دهد تا از طریق بانک مرکزی بتواند مشکل کسری بودجه خود را برطرف کند. اگر این برداشت صحیح باشد چند اشکال به آن وارد است ... تجربه نشان داده که بازی کردن با نرخ ارز با هدف تامین کسری بودجه دولت نهایتا جواب نمی‌دهد و مشکلات جدیدی مثل افزایش تورم را به‌دنبال می‌آورد ... اگر ارز تحویلی به متقاضیان در یک روز با نرخ‌های متفاوتی باشد، ضمن غیرشفاف کردن بازار، می‌تواند منجر به فساد اقتصادی نیز بشود ... ".
.
آن چه دانش جعفری به صراحت به آن پرداخته، بی تردید تنها یکی از ترفند های پاک ترین دولت تاریخ ایران است، اما آن چه مایه تاثر است این که رسانه ها به مصالح پیدا و پنهانی استناد کرده و به دولت امان می دهند همچنان به کار خود ادامه دهد. غم انگیز تر ناتوانی مجلس و دستگاه های نظارتی دیگر است که دست دولت اصولگرا را تا به این حد باز گذاشته اند
.
... حالا فکر می کنید تیتر اول شماره دیروز همشهری، که این یادداشت مهم دانش جعفری را در صفحات داخلی اش چاپ کرده، و در حالی که می داند بر "اقتصاد" کشور چه می گذرد، چه بود؟ ... "تونس اسلام را برگزید"
.
.
پ.ن: واکنش معاون بانک مرکزی: نه ارز را ما گران کردیم، نه می خواستیم از پولش یارانه نقدی بدهیم(+)