۱۳۹۶ تیر ۳۰, جمعه

✅ تعامل سازنده با دنیا / ماجرای مک‌فارلین – قسمت سوم

علی هاشمی در این باره با محسن رضایی نیز صحبت می‌کند. به قول علی هاشمی، «حجم عظیمی نیروی انسانی به جنگ می‌رفت، نبردهای سنگینی رخ می‌داد اما هیچ نتیجه‌ای نداشت و آنها (سپاه) مجبور بودند به مردم بگویند که پیروز شده‌اند!» محسن رضایی به علی هاشمی می‌گوید: «شما کاری به این موضوع نداشته باش. فقط سرنخ‌هایت را به بچه‌هایی که من معرفی می‌کنم وصل کن تا کار ادامه پیدا کند.»

بررسی‌ها نشان داد که قیمت تجهیزات فروخته شده به ایران از طریق کانال قربانی‌فر سه برابر معمول بوده است؛ آمریکایی‌ها می‌گویند ثلث کل قیمت، قیمت خود تجهیزات است، ثلت آن سهم قربانی‌فر و باقی برای کمک به مخالفان دولت نیکاراگوآ (کنتراها). ایرانی‌ها شاکی می‌شوند و 6 میلیون دلار از صورتحساب قربانی‌فر را پرداخت نمی‌کنند. همزمان ایران از کانال دیگری، تجهیزات ارزان‌تر و سالم‌تری می‌خرد. این رویه باعث کارشکنی قربانی‌فر می‌شود. او به آیت‌الله منتظری نامه می‌نویسد و ماجرا را افشا می‌کند. این نامه تبدیل به بهترین مسیر برای افشای ماجرای مک‌فارلین می‌شود. آیت‌الله منتظری سراغ ماجرا را از حاج احمدآقای خمینی می‌گیرد و وقتی حاج احمدآقا از وی می‌پرسد که شما از کجا خبر شده‌اید؟ جواب می‌شنود که «اجنّه مرا خبر کرده‌اند»!

کتاب «روایتی از زندگی و زمانه اکبرهاشمی رفسنجانی» تاکید دارد که تبادل گروگان و سلاح از کانال جدید ادامه داشت و آبان‌ماه 65، پنج ماه بعد از سفر مک‌فارلین به تهران، طرف آمریکایی انجیلی به امضای ریگان (رییس‌جمهوری وقت امریکا) برای جلب اعتماد ایرانی‌ها هدیه می‌آورد. ریگان یکی از آیات انجیل را که پیروان ادیان را دعوت می‌کند با هم همکاری کنند، با خط خودش نوشته و امضا کرده بود (این انجیل را بعدتر هاشمی رفسنجانی در یک نشست خبری به خبرنگاران نشان داد).


چند روز بیشتر به سالگرد اشغال سفارت آمریکا (13 آبان) نمانده که ناگهان هفته‌نامه لبنانی الشراع خبر دیدار مک‌فارلین را از تهران افشا می‌کند و وعده می‌دهد در شماره بعدی خود، اطلاعات بیشتری منتشر کند. آمریکا خبر را تکذیب می‌کند اما در ایران مرحوم امام خمینی (به قول رفسنجانی) می‌گوید که «نگذارید آنها میدان‌ را به دست بگیرند. پیشقدم شوید و حقیقت ماجرا را به مردم بگویید. حال که فاش شد همه چیز را به مردم بگویید.» 13 آبان فرارسیده است؛ هاشمی رفسنجانی سخنرانی می کند و روایت ایرانی ماجرا را از جزییات شرح می‌دهد. صبح روز بعد انتخابات کنگره در آمریکا قرار است که برگزار شود. اول وقت آمریکا، همه شوک زده می‌شوند؛ شوکی که انتخابات را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ نتیجه به زیان جمهوری‌خواهان – حزب ریگان – رقم می‌خورد. سال‌ها بعد (آبان 82) رفسنجانی در مصاحبه‌ای می‌گوید: «وقتی فاش شد، ما هم اشتباه کردیم، نمی‌بایست این همه مهم می گرفتیم. می‌توانستیم بگوییم داریم نیازهای تسلحاتی خود را تامین می‌کنیم و آمریکا می‌خواهد گروگان‌هایش را آزاد کند. حتی آیت‌الله منتظری که بیت ایشان در افشای آن نقش داشت، بعد از آن پیغام داده بودند که چرا لو دادید و افشا کردید؟!»
آیت‌الله منتظری در خاطرات خود می‌نویسد: «آقایان برای خرید اسلحه روابط مخفیانه‌ای با آمریکایی‌ها برقرار کرده بودند و مک‌فارلین  و همکاران او به‌طور مخفیانه و پاسپورت جعلی وارد کشور شدند. سپس با نامه‌های آقای منوچهر قربانی‌فر این مسئله برای ما برملا شد. آقای قربانی‌فر فتوکپی نامه‌های خود به آقای کنگرلو را به‌وسیله آقای امید نجف‌آبادی (بعدها به اتهام رفتار منافی عفت اعدام شد) برای من فرستاد و طبعاً جریان مک‌فارلین در بیت ما مطرح شد. البته من اصلاً قربانی‌فر را ندیده‌ام و نامه‌های قربانی‌فر را ظاهراً سیدمهدی (سید مهدی هاشمی – او مهرماه 66 اعدام شد) توسط یکی از دوستانش به الشراع رسانده بود.»

روایت عام این است که مهدی هاشمی بعد از افشای ماجرای مک‌فارلین بازداشت شد ولی ماجرای رسیدگی به اتهامات وی (و احتمالا حتی بازداشت وی) قبل از افشاگری الشراع بوده است. تاریخ دقیق بازداشت مهدی هاشمی (برادر داماد آیت‌الله منتظری) را پیدا نکردم ولی نامه 12 مهر 65 مرحوم امام خمینی به آیت‌الله منتظری (یک ماه قبل از افشای مک‌فارلین) تاکید دارد: «هیچ عکس‌العملی در رسیدگی به امر او (مهدی هاشمی) نشان ندهید که رسیدگی به امر جنایات مورد اتهام، حتمی است.»

دو هفته بعداز افشای ماجرای رابطه پنهانی با آمریکا، و در حالی که کشور در حال دچار شدن به بحران است، مرحوم امام خمینی به شدت به نمایندگان طراح سوال از وزیرخارجه در این باره تاخت و به نوعی حکم «بحث ممنوع» صادر کرد!

پیش‌بینی آمریکایی در مورد تغییر موزانه قابل توجه به نفع عراق، سال بعدتر خودش را نشان داد. آمریکا بعد از تصویب قطعنامه 598 در شورای امنیت سازمان ملل و عدم پذیرش آن از سوی  ایران (تیر ماه 66)، به تقویت عراق و فشار به ایران پرداخت و چنانکه می‌دانیم، کمتر از دو سال بعد از افشای ماجرای مذاکرات و معاملات پنهانی با آمریکا، در حالی که ایران در موقعیت ضعف بود، جنگ با پذیرش قطعنامه از سوی ایران، پایان یافت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر